איך מצדיקים אי צדק?

18.12.2013

בכתבה המצוינת של ישראל רוזנר על ערי הפיתוח שהוקדשה לנושא הקרקעות (ערוץ 10 "סיפור הפרברים" 18.12.2013), מסביר שמוליק ריפמן ראש מועצת רמת נגב מדוע מתנגדת רמת נגב בשיטתיות לאורך כל השנים לחלוקה הוגנת של שטחים ומתקנים לאומיים מניבי הכנסה עם שכנתה ירוחם:

ריפמן: אני מיוזמתי שלי לא מתכוון להעביר דונם אחד לאף אחת מהרשויות השכנות. הכנסות כן. שטחים לא. זה אידאולוגי…במדינת ישראל שבה יש רשויות ערביות, בדואיות, יהודיות ואחרות אני אומר לך באחריות ואני עומד מאחורי זה. ברגע שאתה פותח את גבולות הרשויות המקומיות במדינת ישראל אתה לא יודע לאן אתה מגיע.

רוזנר: זאת אומרת, אתה לא רוצה לתת לירוחם, שמא אבו בסמה יבקשו גם…

ריפמן: לא שמא, זו תפיסת עולם שלי כאיש ארץ ישראל. סכנין רוצים. עראבה רוצים. כולם רוצים לפתוח את הגבולות. ואני מציע שגם לכם וגם למדינת ישראל, אל תלכו למקום שממנו לא יודע לאן תגיעו.

לכאורה יצא המרצע מן השק. המועצה האזורית רמת נגב טרפדה כל השנים הסדרי חלוקת שטחים והכנסות עם ירוחם בשם איזו אידאולוגיה נפתלת שאומרת שציונות בימינו משמעה כביכול להחזיק את סכנין, עראבה ויתר היישובים הערביים בטבעת חנק שלא תאפשר הקמת אזורי תעשייה, בניה לזוגות צעירים ועוד.

בפורום תושבי ירוחם לצדק חלוקתי ותכנון אזורי , הפועל בשנתיים האחרונות לחלוקה הוגנת של קרקעות והכנסות עם רמת נגב, פעילים חברים מכל קצוות הקשת הפוליטית. רבים מאתנו מצביעים למפלגות ימין בבחירות הארציות, יש להם קשרי משפחה וחברות עם ההתיישבות ביהודה ושומרון, והם רואים עצמם אנשי ארץ ישראל לא פחות משמוליק ריפמן.

לא ברור מה ההיגיון הציוני בהתנגדות עיקשת להעברת קרקעות שיאפשרו לתושבי סכנין ועראבה לחיות כמו בני אדם, ולהפיכתם של הישובים הללו לעצמאיים כלכלית. ההיגיון הוא הפוך. ציונות ושלמות הארץ פירושם להוכיח שיישובים ערבים יכולים להתקיים ולהתפתח כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.

על רקע זה מתגנב החשד שלא מרצע יש כאן אלא קרדום. שמוליק ריפמן נושא את שם ארץ ישראל לשווא ומשתמש בטיעון הציוני כביכול כקרדום לחפור בו לטובת אינטרסים כלכליים מובהקים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נהנית המועצה האזורית רמת נגב, שמספר תושביה כמחצית ממספר תושבי ירוחם, מארנונה ממתקנים לאומיים שמדינת ישראל יזמה והקימה בשטחה בסך כ-46 מיליון ₪ לשנה, בעוד ירוחם מקבלת אפס. בשבע השנים האחרונות חל זינוק של 30 מיליון ₪ בהכנסות רמת נגב ממתקנים לאומיים בעוד שלירוחם לא התווסף אף לא שקל אחד. על פי נתוני משרד הפנים, רמת נגב נהנית מעודפי הכנסות ביחס לצרכיה בסך 24 מיליון ₪ והיא המועצה הרביעית בארץ בעודף הכנסות לתושב (אחרי תמר, כפר שמריהו וסביון).

למרבה השמחה שר הפנים מר גדעון סער, שגם הוא כידוע איש ארץ ישראל, לא קונה את השימוש העקלקל בטיעון הפסאודו-ציוני לטובת המשך שימור המצב הקיים. שר הפנים הקים שלוש ועדות חקירה לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות באזור הדרום. לוועדות אלה ניתן מנדט רחב ויש להן הזדמנות היסטורית לתקן מן היסוד עיוות בן עשרות שנים, ולאפשר לתושבי ירוחם שוויון הזדמנויות עם שכניהם מרמת נגב.

חברי פורום תושבי ירוחם לצדק חלוקתי ותכנון אזורי

פורום תושבי ירוחם לצדק חלוקתי ותכנון אזורי הינו התארגנות אזרחית של תושבי ירוחם, לקידום שוויון הזדמנויות בנגב באמצעות חלוקה הוגנת של גבולות מוניציפליים

ליצירת קשר:

אורי ליברטי: 052-822-9087 ; oliberti@gmail.com

חני בריגע זרזינסקי: 050-756-3316 ; hanibz@gmail.com

אלישיב רייכנר: 050-956-9972 ; reychner@googlemail.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s